اختلالات عصبیاضطراببالینیفوبیا

ترس از آسانسور را چگونه بطور قطعی درمان کنیم؟

مشکل واقعی تمام کسانی که ترس از آسانسور دارند این است که از گیر افتادن در آسانسور می ترسند و پس از آن دچار اضطراب و حملات هراس می شوند. اکثر افرادی که می گویند از آسانسور ترس و وحشت دارند، از حملات هراس رنج می برند. ممکن است که آنها در یک مرحله در این شرایط (حملات پانیک) گیر کرده باشند و تجربه یک حمله هراس را داشته باشند. بنابراین هر وقت که “به دوباره وارد آسانسور شدن” فکر می کنند، این هشدار ناامیدانه را دریافت می کنند.

 

درواقع به احتمال خیلی زیاد این افراد هرگز در هیچ آسانسوری گیر نیفتاده اند.

در عوض تصور می کنند که وارد هر آسانسوری که بشوند، باعث می شود که احساس خجالت و ناراحتی از این حملات هراس کنند.

این امکان را با جزئیات کامل بررسی می کنند. تصور می کنند کاملا واقعیت دارد. چه قدرت تجسم خارق العاده ای!

 

ترس از آسانسور را چگونه بطور قطعی درمان کنیم؟
ترس از آسانسور را چگونه بطور قطعی درمان کنیم؟

۶ گام برای غلبه بر ترس از آسانسور

۱ باید واقعا بخواهید که با ترس تان درگیر شوید. اگر شما فقط بخاطر اینکه شخص دیگری از شما انتظار دارد یا می خواهد، این کار را انجام بدهید، بعید هست که موفق شوید.

۲ به خودتان آموزش دهید که صحنه های آرامش بخش تصور کنید. اگر شما یکی از آنهایی هستید که نمی توانید چنین صحنه هایی را تصور کنید، تکنیک های ذهنی ساده ای را در عوض تمرکز بر روی نفس کشیدن به خودتان یاد دهید.

۳ تکنیک وزن مرده (dead weight) را تمرین کنید.

۴ از ترس تان سلسله مراتبی را تنظیم کنید. (از زمان و موقعیت …… سوار شدن به آسانسور تا لحظه بعد از پیاده شدن از آسانسور)

۵ سلسله مراتب را از کارهای ساده تر در لیست انجام دهید. ممکن است فقط ایستاده در نزدیکی آسانسور و تماشای حرکت بالا و پایین رفتن آن تا زمانی که دچار اضطراب نشوید کافی باشد. هر زمان که احساس کردید که مضطرب می شوید، برای دقایقی کوتاه تصاویر آرامش بخشی را تصور کنید.

۶ مراحل را یکی یکی طی کنید. مطمئن شوید که تا زمانی که ذهن تان نمی تواند از افکار ترسناک گذشته رها شود، مراحله بعدی را آغاز نکنید.

ممکن است چندین جلسه طول بکشد. تا زمانی که به هدف خود برسید،

این مطلب را هم بخوانید :   اثرات جسمی و روانی فوبیاها

اهمیتی ندارد که چقدر طول خواهد کشید. کلید این کار این است که قادر به تمرکز مجدد بر روی ذهن و دوری از افکار ترسناکی شوید که هر بار اتفاق می افتد.

وقتی که این کارها انجام دهید سرانجام مغزتان فرستادن هشدارها را متوقف می کند زیرا شما دیگر به آنها توجهی نمی کنید.

 

ترس از آسانسور را چگونه بطور قطعی درمان کنیم؟
ترس از آسانسور را چگونه بطور قطعی درمان کنیم؟

گام های موثر برای مواجهه با ترس از آسانسور

ممکن است این کارها مناسب ترین گام هایی نباشد که انجام دهید. به هر حال چند مثال در ادامه آورده شده است.

 

گام اول:

در فاصله دوری بایستید و بالا و پایین رفتن آسانسور را تماشا کنید. فقط خودتان را آرام کنید و توجه کنید که دیگران چقدر آسان از آسانسور پیاده یا سوار آن می شوند. این موضوع در نظر بگیرید که اگر دیگران می توانند پس شما هم خواهید توانست بر ترس از آسانسور غلبه کنید.

 

گام دوم:

آسانسوری از همان نوع که از آن ترس دارید را پیدا کنید. ممکن است یک آسانسور بزرگ باشد یا یک مدل خیلی سریع یا یک آسانسور شیشه ای. شما تنها کسی هستید که می دانید کدام مدل آسانسور بیشتر باعث ترستان خواهد شد.

 

گام سوم:

قبل از اینکه واقعا این کار را کنید، تصور کنید که کوتاه ترین مسیر ممکن برای انتخاب آسانسور است. باید تصور کنید. باید مثبت فکر کنید و ترس هایتان را بخاطر نیاورید.

 

گام چهارم:

سوار آسانسور مورد نظرتان شوید و فقط یک طبقه حرکت کنید. اگر به شما کمکی می کند، می توانید کسی را با خود ببرید. ذهن تان را جای دیگری مشغول کنید و از احساس حرکت در آسانسور لذت ببرید.

 

گام پنجم:

زمانی که بتوانید یک طبقه را بدون مشکلی حرکت کنید پس می توانید کم کم تعداد طبقات را افزایش دهید. هدف کلی این است که وقتی در آسانسور هستید، فقط به این موضوع فکر نکنید که “چه می شود اگر؟” در عوض به چیزهای دیگری فکر کنید یا حتی با شخص دیگری صحبت کنید.

فقط به یاد داشته باشید سوار آسانسور شدن طبق آمار و ارقام خطر بسیار کمتری نسبت به مسافرت با اتومبیل دارد. اما از شما انتظار می رود که بتوانید به مرور زمان بدون فکر کردن به این چیزها سوار آسانسور شوید.

 

فیلم مصاحبه تلویزیونی در مورد وسواس فکریشماره های تماس با صدای زندگی

یعقوب اسماعیلی

روانشناسی بالینی. درمان قطعی وسواس و فوبیا و اختلالات اضطرابی. مدیر سایت و کانال تلگرام صدای زندگی

نوشته های مشابه

‫3 سوال

 1. اتاق آسانسورهای جدید همه شون راه نفوذ هوا دارن پس مشکل تنفس حله.تا حالا هیچکس از گیر کردن تو آسانسور نمرده پس برید زندگیتونو بکنید

  1. من خیلی از آسانسور می ترسم بخصوص الان مجبورم در خانه طبقه چهار زندگی کنم وکمردرد شدید گرفتم که نمیتونم از پله استفاده کنم یعنی از ترس اینکه باید از آسانسور استفاده کنم بیچاره شدم چون تا زمانی که تونستم از پله استفاده کردم الان به هیج وجه نمیتونم بارها شنیدم که یکی مونده داخل اسانسور وبه داخل چاه سقوط کرده لطفا راهنمایی کنید

   1. سلام
    ترس برای هر انسانی لازم و ضروری هست و باعث میشه ما بتونیم بر روی کارهامون دقت و ریسک کافی داشته باشیم و به نوعی این ترس بشر از ابتدای خلقت تا به امروز بوده که مسیر حرکت برامون هموارتر کرده
    اما گاهی ترس های ما از موقعیت یا چیزهای غیر واقعی هستن. ترس شدیدی از موضوعی که گاها غیرمنطقی هم هست و اینجاست که به این نوع ترس میگیم فوبیا و دیگه بهش به چشم یه ویژگی مثبت نگاه نمیکنیم چرا که کار و زندگی ما را دچار اختلال میکنه
    در مورد فوبیای شما هم به همینصورت است و به نظر می رسه وسواس های فکری شما بیشتر ازارتون میده.
    این وسواس ها دلایل خاص خودش میتونه داشته باشه که از اضطراب شما ناشی میشه و با درمان درست و اصولی اضطراب و استرسی که دارین بصورت خودکار وسواستون بهتر شده و در نتیجه ترس از آسانسور شما هم درمان میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

ترس از آسانسور را چگونه بطور قطعی درمان کنیم؟

3