بالینیفوبیا

ترس از عنکبوت (Arachnophobia): شناخت ترس از عنکبوت

افراد زیادی نیستند که عنکبوت ها را دوست داشته باشند. اکثر مردم زمانی که عنکبوت ها را می بینند واکنش هایی از تلاش برای کشتن آنها گرفته تا فرار کردن را دارند. اگرچه آرکنوفوبیا یا ترس از عنکبوت یک فوبیای خاص رایج است اما همه کسانی که از عنکبوت ها خوششان نمی آید این ترس را تجربه می کنند.

 

برای شخصی با ترس از عنکبوت بسیار طولانی خواهد بود اطمینان حاصل کنند که در معرض عنکبوت نخواهند بود. ممکن است مایل به شرکت در فعالیت هایی که خطر مواجهه با عنکبوت در آن زیاد است را نداشته باشد، مثل رفتن به زیرزمینی که یک بار قبلا تار عنکبوتی را در آنجا دیده بود. فرد مبتلا به فوبیا، ترس مداوم و شدیدی دارد که عملکرد وی را مختل می کند.

نوشته های مشابه

 

ترس از عنکبوت (Arachnophobia): شناخت ترس از عنکبوت
ترس از عنکبوت (Arachnophobia): شناخت ترس از عنکبوت

نشانه های ترس از عنکبوت

اگر شما ترس از عنکبوت داشته باشید، احتمالا از راه خود منحرف خواهید شد تا با عنکبوت تماسی نداشته باشید. اگر عنکبوتی را در خانه تان پیدا کنید احتمالا یکی از این دو کار را انجام خواهید داد: جیغ زدن و فرار کردن یا در جایتان خشکتان می زند. ممکن است خودتان قادر نباشید عنکبوت را به دام بیندازید یا بکشید، بنابراین برای رهایی از این شرایط به اعضای خانواده یا یک دوست کمک می گیرید. اگر شما تنها باشید در واقع ممکن است ترجیح دهید خانه را ترک کنید تا بخواهید با آن عنکبوت مواجه شوید.

در نهایت ممکن است خودتان را در تلاش برای دور شدن از عنکبوت ها محدود کنید. سفرهای پیاده روی و چادر زدن ممکن است برای شما دشوار یا غیر ممکن باشد. شما حتی ممکن است دغدغه بازدید از باغ وحش یا شرکت در ورزش هایی که خارج از محدوده زندگی است را داشته باشید.

 

دلایل ترس از عنکبوت

کارشناسان هنوز مطمئن نیستند دلایل ترس از عنکبوت چیست. با این حال چند نظریه وجود دارد. یکی از رایج ترین نظریه ها توسط روانشناسان تکاملی مطرح شده است. این دیدگاه نشان می دهد که ترس از عنکبوت یک روش بقا برای اجداد ما بود. علارغم اینکه اغلب عنکبوت ها سمی هستند، با این حال اکثر آنها برای انسان تهدیدی نیستند. ترس از عنکبوت احتمالا باعث بقاء و تولید مثل انسان می شود.

این مطلب را هم بخوانید :   فوبیای خون چیست؟ ترسی به رنگ خون 

دیگر روانشناسان ادعا می کنند بسیاری از حیوانات مانند ببرها و کروکدیل ها برای انسان های اولیه بیشتر تهدید کننده بودند. با این حال ترس از این حیوانات معمول نیست. بنابراین این روانشناسان معتقدند به احتمال فراوان ترس از عنکبوت بیشتر بر اساس باورهای فرهنگی نسبت به ماهیت عنکبوت ها است.

 

ترس از عنکبوت (Arachnophobia): شناخت ترس از عنکبوت
ترس از عنکبوت (Arachnophobia): شناخت ترس از عنکبوت

درمان ترس از عنکبوت

مثل همه فوبیاهای خاص، ترس از عنکبوت اغلب با روان درمانی به خصوص تکنیک های شناختی – رفتاری، معالجه می شود. درمان شناختی – رفتاری (CBT) بر روی قطع افکار خودکار منفی تمرکز دارد که با ترس از شیء یا موقعیت مرتبط است و آنها را با افکار منطقی تری عوض می کند. روش های مورد استفاده ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • بازسازی شناختی: این روشی است که به شما کمک می کند تا نسبت به چیزی دیدتان را تغییر دهید. بنابراین شما دیگر، آن را به عنوان چیزی خطرناک یا استرس زا نخواهید دید. در نهایت واکنش شما را نسبت به یک محرک تحریک کننده مانند دیدن عنکبوت، تغییر می دهد.
  • حساسیت زدایی منظم: در این روش شما هنگام مواجهه شدن با ترس ها از کم ترین تا بیشترین میزان ترس با استفاده از تکنیک های آرام سازی ترس ها آرام می شود.

برخی تحقیقات جدید نشان داده است که درمان واقعیت مجازی که در آن فرد مبتلا به فوبیا با عنکبوت های مجازی روبرو می شود ممکن است به خوبی روش قدیمی تری که فرد به تدریج در معرض زندگی با عنکبوت قرار می گیرد، جواب دهد. در برخی افراد، همچنین داروهای ضد افسردگی یا ضد اضطراب ممکن است برای درمان ترس از عنکبوت استفاده شود.

فیلم مصاحبه تلویزیونی در مورد وسواس فکریشماره های تماس با صدای زندگی

یعقوب اسماعیلی

روانشناسی بالینی. درمان قطعی وسواس و فوبیا و اختلالات اضطرابی. مدیر سایت و کانال تلگرام صدای زندگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

ترس از عنکبوت (Arachnophobia): شناخت ترس از عنکبوت

1